Šta morate da znate kad kuvate testeninu
Ako vam testenina ne ispada ukusno koliko biste želeli, možda pravite neke od ovih greški ili preskačete neke korake u pripremi.
Šta treba da radite s testeninom.
- Za kuvanje testenine koristite velike šerpe. Dobro je i kada su lagane, jer će voda ponovno brzo proključati kada ubacite testeninu.
- Nemojte dodavati ulje u vodu. Vodu posolite tek kad voda proključa, jer će testenina tako biti najukusnija. Na pola kilograma testenine ide oko dve kašičice soli.
- Testeninu promešajte čim je ubacite u šerpu i nekoliko puta tokom kuvanja da se ne zalepi za dno.
- Ako na pakovanju, na primer, piše da testenina treba da se kuva deset minuta, probajte je minut ranije. Sveža testenina isplivaće na površinu čim je gotova.
A šta ne smete da radite
- Nikada ne lomite testeninu poput špageta tako da stane u lonac. Bolje pustite da špagete vire dok malo ne opuste u sredini pa ih potopite do kraja i promešajte.
- Nije dobra ideja da u vodu za kuvanje testenine dodajete ulje, jer želite da se ne lepi. Dovoljno je promešati je nekoliko puta tokom kuvanja.
- Ako stavite ulje u vodu, kasnije se nijedan umak neće primati za tjesteninu.
- Otprilike jednu šoljicu vode od kuvanja testenine možete ubaciti u umak koji pripremate i biće još ukusniji. Nemojte da ispirate testeninu posle kuvanja, jer ćete isprati i ukus.
Kad je testenina gotova?
Testenina je najukusnija ako je pripremljena ‘al dente’, što bi se moglo prevesti ‘pod zub’tj. da zubi imaju u nešto zagristi. Gnjecava testenina je teško jestiva pa je najbolje držati se vremena kuvanja navedenog na kutiji i kratko pre njegovog isteka za svaki slučaj probati testeninu. Ako je to primera radi 5 minuta, probajte testeninu već nakon 4 minute i proverite je li možda potrebno ranije završiti kuvanje. Dužina kuvanja ne zavisi o veličini ili dužini testenine, već o njenoj debljini. Svežu testeninu potrebno je kuvati kraće od suve, katkad samo oko minutu.
Procedite testeninu tako da sadržaj posude izlijete u cediljku. Protresite nekoliko puta i vratite testeninu u lonac. Prelijte s oko 2 kašičice maslinova ulja ili maslaca, zavisno o umaku koji koristite. Ako koristite umake na bazi paradajza, neka to bude maslinovo ulje. Maslac koristite za kremaste umake i one sa sirevima. Potom dobro promešajte i poslužite odmah. Ne preporučuje se stavljati poklopac jer će testenina postati gnjecava.
Podgrejavate li testeninu dodajte vrlo malo vode (kašičicu-dve) i poklopite pa kuvajte na slaboj vatri.
U još vruću testeninu zajedno s uljem možete dodati i sveži bosiljak radi bolje arome. Sveži bosiljak kao mirisni dodatak oplemenjuje svaki mediteranski obrok i većinu jela na bazi testenine.
Ako nemate baštu ili balkon, bosiljak posejte u teglici i stavite ga na prozorsku dasku. Naravno, moguće je koristiti i sušeni i zamrznuti bosiljak ili peršun, ali ukus je puno drugačiji.
Zanimljiv savet
Sve umake, kao i sva ostala jela, treba pripremati sa što svežijim sastojcima. U nedostatku možete koristiti i namirnice iz zamrzivača, a ako baš morate uzeti konzervu, pokušajte odabrati one konzerve koje su označene kao ‘bio’ (organske) i koje ne sadrže veštačke dodatke i konzervanse.
Napomene za što uspešnije kuvanje testenine:
Testeninu je najbolje skuvati u velikoj posudi. Na približno 100 grama testenine ide litra vode, dakle, za jedan paketić testenine od 500 grama potrebno je oko pet litara vode.
Testeninu uvek stavljajte u uzavrelu slanu vodu. Pre dodavanja testenine vodu posolite s 1 kašičicom soli. Kad testeninu stavite u vodu, ne poklapajte već kuvajte bez poklopca.